Stare dobre przygody Scooby’ego Doo!

Stare dobre przygody Scooby’ego Doo!

Ogólnie o grach Scooby’ego


Mechanika gry była bardzo prosta, trafiamy do miejsca, w którym od jakiegoś czasu grasuje groźny potwór zastraszający innych mieszkańców. Na własną rękę próbujemy prowadzić śledztwo i dowiedzieć się dlaczego tak się dzieje. Okazuje się, że potworem może być tak naprawdę jeden z obecnych tam osób, której celem jest przepędzenie innych i wykorzystanie ich nieobecności w osiągnięciu swoich niecnych celów.
Każda z części składała się z kilku elementów:

Minigierki–  każda z nich była różnorodna i polegała zupełnie na czymś innym. Niektóre z nich były zadaniem, w którym pomagaliśmy napotkanej postaci z jej obecnym problemem, a inne pomagały nam w zdobyciu scooby chrupków pozwalających na przekupienie Scooby’ego/ Kudłatego, gdy bali się udać we wskazane lokacje.

Duża dawka humoru
– Zabawnych dialogów, docinek czy też anegdot, towarzyszącym nam przez całą rozgrywkę i niesamowicie urozmaicających rozgrywkę.

Możliwość wcielenia się w detektywa – Podczas spotkania kolejnych postaci dostajemy od nich przeróżne wskazówki oraz informacje o innych bohaterach, dzięki czemu na końcu możemy ustalić kto i w jakim celu tak naprawde sieje spustoszenie. W przypadku złego wskazania postaci nic się nie dzieje, a gra kontynuuje swoją historię.

Duża interakcja z otoczeniem
– Większość napotkanych elementów po kliknięciu wykonywały przeróżne akcje. Telefon, który po kliknięciu zaczyna dzwonić a po ponownym kliknięciu ktoś zaczyna się przez niego drzeć, spadające drzwi i wiele wiele innych!

Dodatkowe znajdźki – Po znalezieniu specjalnych elementów mogliśmy odblokować dodatkowe filmiki, rysowanki czy też drukowanki, które umilały nam czas po skończeniu gry.

Dodatkowo gry umożliwiamy nam ustawienie poziomu trudności – jeśli zagadki były dla nas za łatwe i potrzebowaliśmy nowych wyzwań, mieliśmy możliwość ustalenia poziomu trudności i zmierzenia się z trudniejszymi zadaniami.
Do tego trzeba dodać jeszcze, drobne zmiany w mechanice w niektórych częściach, takie jak np zmiany w panelu detektywa, drobne rzeczy ale wprowadzały trochę nowości.


Mimo tego gry posiadały jedną dość duża wadę, mianowicie czas rozrywki – przede wszystkim były krótkie, cała rozgrywka mogła nam zająć od godziny do maksymalnie godziny trzydzieści (gdy kliknęliśmy we wszystkie otaczające nas elementy) . Co jest dość dużym minusem zważając na to, że gra była bardzo wciągająca i umożliwiała sprawdzenie się w nowej detektywistycznej roli. Oczywiście nie możemy zapomnieć o tym że gra miała kilka zakończeń, każdy z napotkanych postaci mógł wcielić się w złego potwora co motywowało nas do ponownego przejścia gry i odkrycia która z postaci tym razem  podszywa się pod złego potwora.

Przygody scooby’ego, zbierzmy je wszystkie!


Zbiór gier przygodowych inspirowana znaną serią kreskówek, w której grupka przyjaciół podróżując po świecie natrafia na przeróżne niewyjaśnione zjawiska. Seria liczyła pięć gier, z której każda opowiadała zupełnie inna historię.

Strachy na Lachy – Podczas podróży nasi młodzi detektywi zostają zaatakowani przez smoka, który zmusza ich do zatrzymania się w pobliskim zamku. Za jego murami słyszą rozpaczliwy płacz starszej kobiety. Po rozmowie ze staruszką dowiadują się, że czarny rycerz duch Sir Mortimera porwał lokalną księżniczkę. 

Terror Kamiennego smoka – Scooby wraz z ekipą udają się tym razem do Chin, dzięki wygranej w konkursie jedzenia chińskich ciasteczek. Podczas zwiedzania zostają zaatakowani przez chińskiego smoka.

Piramidalna zagadka – Kuzynka Velmy podczas badania kultury starożytnego Egiptu zostaje porwana przez straszną mumię grasującą w piramidzie. Nasza ekipa wyrusza w misję ratunkową.

Kamera! Akcja! Zamęt! –  Brygada jedzie do Hollywood, do studia filmowego Grizzly, gdzie powstać ma film o scooby przygodach. Drogę zajeżdża im jeździec bez głowy, duch bezgłowego kaskadera, który grasuje po studiu i uniemożliwia produkowanie filmów.

Miasto duchów –  Brygada znajduje się w opuszczonym miasteczku, w którym słychać potworne jęki, podążając za nimi trafiają na związanego mężczyznę o imieniu Andy. Andy wraz z ekipą prowadził badania archeologiczne, jednak przez ducha jeźdźca bez głowy(który grasuje już od jakiegoś czasu) został tu zupełnie sam.

Muzealna draka z powodu robaka – Ekipa udaje się do muzeum historii, niestety jest ono zamknięte “z powodu robaka”. Po jakimś czasie Scooby natrafia na fluorescencyjne ślady prowadzące do Robaka, który zaczyna ich gonić. Ekipa trafia do środka budynku, w którym dowiadują się, że przez brak klientów będą zmuszeni do zamknięcia wystawy.


Moja przygoda z grami Scooby’ego


Pewnego dnia w sklepie na półce z grami zauważyłem jedną z części (prawdopodobnie “Strachy na Lachy”), bardzo chciałem dodać ją do swojej kolekcji, niestety z powodu wysokiej ceny nie byłem w stanie jej zakupić. Po kilku latach cena znacznie spadła do tego stopnia, że była dodatkiem do gazetki, dzięki czemu mogłem ją wreszcie sprawdzić.
Muszę przyznać, że jak na dzieciaka, gra sprawiała mi naprawdę wiele frajdy. Od małego byłem wielkim fanem kreskówek Scooby’ego doo, który oglądał je codziennie wieczorami.
Dlatego kiedy odkryłem serie przygodówek musiałem je mieć, możliwość dołączenia do ekipy Scooby’ego oraz prowadzenie z nimi śledztwa była dla mnie niesamowitym przeżyciem. Każdą z części ograłem wielokrotnie, za każdym razem bawiąc się przy nich naprawde świetnie.
Dość niedawno odkryłem, że przeoczyłem jedną część (“Muzealna draka z powodu robaka”) może to znak, aby ponownie ograć całą serię i przypomnieć sobie stare czasy? 


Przygody Scoobiego w retro stylu!?


Jeżeli tak jak ja czujecie lekki niedosyt i chcielibyście ponownie dołączyć do ekipy scooby’ego mam dla was niespodziankę! Przygotowując tekst natknąłem się na jedną ze starszych gier związanych ze scoobym doo. Scooby-Doo Mystery, gra z 1995 roku wydana na konsole Super NES‎ oraz ‎Sega Mega Drive, przypominającą wyżej wymienione przygodówki lecz w stylu retro. Jeżeli tęsknicie za starymi przygodówki a pikselowa grafika nie jest dla was straszna, to koniecznie musicie sprawdzić ten tytuł.

Tags: , , ,

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.